A leghosszabb nap
Mlt-Kor 2004.12.12. 15:22
Hatvan vvel ezeltt, 1944. jnius 6-n hajnali 2 rakor kezddtt az "Overlord" hadmvelet keretben az amerikai s brit erk normandiai partraszllsa, a msodik vilghbor legnagyobb tengerideszant-mvelete. Clja a La Manche csatorna birtokbavtele, majd hadszati hdf megszerzse volt az szak-nyugati francia partvidken, amelyet a belga s a holland tengerparttal egytt a Rommel tbornagy vezette nmet B hadseregcsoport vdett. A B hadseregcsoport 38 hadosztlybl llt, amibl hrom hadosztly a "berendezetlen" partraszllsi vezetben llomsozott. A kt s hromnegyed millis, Eisenhower tbornok vezette angolszsz erk 11 ezer harci replgppel, mintegy htezer hajval vgtak neki a mveletnek, teljes tengeri s lgi flny birtokban. Az eurpai kontinens mlysgbe val behatolsra csak 1944. jlius 24-tl kerlt sor.

|

|

|

|

|

|
Omaha Beach | A deszant-mvelet legfelsbb irnytsa az amerikai elnk s a brit miniszterelnk kezben volt, nekik rendeltk al a kt vezrkari fnk vegyes trzst, illetve a brit miniszterelnknek a szvetsges expedcis erk fparancsnokt.
A D-napot eredetileg 1944. jnius 5-re tztk ki, de a csatornn tombol vihar miatt a hadmveletet 24 rval elhalasztottk. Mindenekeltt hrom lgi deszant hadosztlyt (35 ezer f, 500 tzrsgi eszkz, 110 knny harckocsi) juttattak a part mentn vdekez nmet egysgek mg 2316 szllt s 2590 vitorlz replgp ignybevtelvel. Ezek a deszantok a tengerparttl 10-15 kilomter tvolsgban kt napig folytattak nll harctevkenysget. A partraszllsi terletet az angolszsz lgi ktelkek 4500 bevetsben "ksztettk el". Magt a partraszllst neheztette a kedveztlen idjrs: a szvetsgesek vesztesge az els napon 10 500 f s 114 replgp volt. Szeptember 15-ig az angol-amerikai erk a partra tett 2 milli katonjukbl 40 ezret vesztettek, a nmet vesztesg becslsek szerint megkzelthette a 700 ezer ft.
A hdfbl val kitrs mr a Cobra mvelet keretben zajlott. 1944. jnius 13-n a nmetek megkezdtk Anglia tmadst a V-1 (Vergeltungswaffe - "bosszlls fegyvere") jelzs "szrnyasbombkkal". Augusztus 25-n De Gaulle s a szvetsges csapatok bevonulhattak Prizsba, szeptember 5-n Brsszel is felszabadult.
A normandiai partraszlls, ltalban a msodik vilghbors "msodik front" problematikja nagylptk vilgpolitikai, hatalmi problmkat, stratgiai rdekeket s a szolglatukba lltott taktikai megfontolsokat rintett. A hitleri Nmetorszg a "villmhbor" elmlett vallotta, amely szerint a tmads ldozatul kiszemelt llamot elzleg politikailag el kell szigetelni, majd a fegyveres erk masszv, meglepetsszer csapsval kell villmgyorsan sztzzni. Minthogy Nmetorszg elssorban kontinentlis hatalmak ellen kszlt hborra s gazdasgi lehetsgei viszonylag korltozottak voltak, haditengerszete gyengbb volt az amerikai s az angol flottnl. A nmetek a tengeri harcban a tengeralattjrknak s a lgiernek tulajdontottak dnt jelentsget.
Az akkori angol katonai doktrna vezrelve a tengeri uralom kivvsa volt, a legfbb eszkznek az ers flottt s a haditengerszeti tmaszpontok rendszert tekintettk. A katonai rendszerben a szrazfldi hader msodrend szerepet jtszott. Anglia egy kontinentlis hborban nem szndkozott nagy hadervel rszt venni.
Az Egyeslt llamok hivatalos katonai doktrnjnak hrom legfbb ttelt John D. Heyes Peripheral Strategy cm knyvben a vilghatalomm vlsban, ennek rdekben a tengerek ellenrzsben, ennek eszkzeknt pedig nagy hadihajkbl ll flotta hadrendben tartsban foglalta ssze. A washingtoni kormnyzat kitntetett figyelmet fordtott a hajgyrtsra. A szrazfldi hadsereg, melyhez szervezetileg a lgier is tartozott, a msodik vilghbor kezdetekor alacsony ltszm volt, s lnyegben az els vilghborbl megmaradt rgi haditechnikai eszkzkkel rendelkezett.
A nmet "villmhbors" hadszati felfogssal szemben az Egyeslt llamok s Anglia katonai doktrnjnak alapelve volt, hogy a hbor els idszakban haderik lehetleg ne bocstkozzanak hadmveletekbe az ellensg ferivel. Csak korltozott erkkel s eszkzkkel a perifrin tevkenykedjenek, megrizve sajt feriket a hbor befejez szakaszra, amikorra az ellenfl erforrsai mr kimerltek.
Hadtrtnszek szerint a nmet, az angol s az amerikai stratginak kzs vonsa volt, hogy a kitztt cl elrsnek lehetsgt tekintve a legkedvezbb helyzetet vette alapul, s egyik sem szmolt azzal, hogy a politikai s a hadszati helyzet a hbor folyamn megvltozhat.
Moszkva mr 1941-ben javasolta a brit kormnynak a msodik front megnyitst, 1942-ben pedig mr kvetelte, hogy az Egyeslt llamok s Anglia fegyveres eri kezdjenek Nyugat-Eurpban nagymret hadmveletekbe, s ezzel knyszertsk a nmet hadvezetst, hogy legalbb 40 hadosztlyt vonjon el a keleti frontrl. Szavakban mindkt kormny egyetrtett ezzel. A hrom kormny megegyezsrl 1942. jnius 12-n Londonban, Moszkvban s Washingtonban hivatalos kzlemny jelent meg, mely szerint "teljes megegyezs jtt ltre az Eurpban 1942-ben megnyitand msodik front halaszthatatlan feladatait illeten".
Winston Churchill hbors emlkirataibl azonban kitnik: az amerikai s az angol delegci az 1941 decemberben tartott washingtoni konferencin megegyezett, hogy a kt hatalom haderi legkorbban 1943-ban kezdik meg a behatolst Eurpba. Amire vgl 1944-ben eljtt a D-nap, a keleti fronton mr a szovjet csapatok kezben volt a kezdemnyezs.
Az amerikai s a szovjet csapatok vgl is 1945. prilis 25-n tallkoztak egymssal Torgaunl ("elbai tallkozs").
| |
|