szaki klmacscs, ttrs nlkl
origo.hu 2004.12.12. 15:11
Ltvnyos ttrs nlkl rt vget az szaki-sarki tancs izlandi rtekezlete. A gyorsul ghajlatvltozsnak leginkbb kitett orszgok egy olyan hatrozattervezetet fogadtak el, amelyhez nem kapcsoltak konkrt megvalstsi javaslatokat. gy nem adtak vlaszt arra a krdsre, hogyan lehetne lasstani a felmelegedsi folyamatot s megelzni annak az szaki-sarkvidket sjt drmai kvetkezmnyeit.
Az szaki-sarki tancs legutbbi lst 2004 novemberben Izland fvrosban, Reykjavikban tartottk. A kldttek tbbek kztt megtrgyaltk azt a jelentst is, amely egy 300 kutatbl ll tudomnyos testlet (Arctic Climate Impact Assessment, ACIA) kzel ngyves megfigyelseit sszegezte a globlis felmelegeds szaki-sarkvidkre gyakorolt hatsairl s ezek lehetsges kvetkezmnyeirl. Mint arrl korbbi rsunkban beszmoltunk, a jelents szerint jelenleg az szaki-sark krnyke ktszer olyan gyorsan melegszik, mint bolygnk tbbi rsze, s az vszzad vgre nyaranta akr teljesen jgmentess vlhat. Ez lehetetlenn teszi az slakossg meglhetst s szmos szaki llatfaj, mint a jegesmedve kipusztulshoz vezethet.
ghajlatvltozs a politika tvesztjben
Az szaki-sarki tancs megbeszlsei s llsfoglalsai fontos politikai baromterknt szolglnak, a globlis ghajlatvltozs-ellenes kzdelem aktulis erviszonyainak megtlsben. A szervezetbe tmrlt nyolc orszg (Egyeslt llamok, Oroszorszg, Kanada, Dnia, Norvgia, Svdorszg, Finnorszg, Izland, amely kiegszl az slakosok civil szervezeteivel) az veghzhatst fokoz gzok kibocstsnak 40%-rt felels. A tancs tagjai kzl az Egyeslt llamok az, amely nem fogadta el a szn-dioxid-kibocsts cskkentsnek elvt s tiltakozsaknt kivonult az ENSZ gisze alatt 2001-ben Kiotban rendezett klmakonferencirl. Az USA azta sem tagja annak a 128 llamnak, amely elfogadta s alrta a Kioti Jegyzknyvet. Ennek szellemben Washingtont az izlandi rtekezleten is csak a kereskedelmi miniszterhelyettes kpviselte, mg a tbbi rsztvev llam- s kormnyfit kldte a megbeszlsre.
A kldttek nvekv aggodalommal olvastk az ACIA beszmoljt, amely drmai kvetkezmnyeket vzolt az szaki-sark krnyki orszgok szmra. "Mindnyjunknak fokoznunk kell erfesztseinket, hogy cskkentsk az szaki-sarkvidk szennyezst" - fogalmazta meg Szergej Lavrov orosz klgyminiszter. Ezzel az llsponttal a kldttek legtbbje egyetrtett, ugyanakkor nagy nehzsgeket okozott, hogy kzs llsfoglalst tegyenek kzz.
Ennek egyik okt az USA mindenfle gzkibocstsi cskkentst elutast llspontja jelentette. Az amerikai Paula Dobriansky szerint "Washington egy szleskr krnyezetvdelmi programmal vlaszol a klmavltozs kihvsaira. Ennek kapcsn eddig 5,8 millird dollrt kltttek krnyezetbart technolgikra, valamint minden terleten npszerstettk a megjul energiaforrsokat. Az USA ezzel sztnzi a szn-dioxid-kibocsts cskkentst."
A msik nehzsget izlandi Gunnar Palsson, a tancskozs hzigazdja fogalmazta meg. Az szaki-sarki tancs nem az a frum, amely a globlis felmelegeds hatsait cskkent orszgonknti vllalsok szablyzsra s az ezzel kapcsolatos nemzetkzi megllapodsok megktsre hivatott - mondta. Hosszas vitt kveten mgis sikerlt a rsztvevknek elfogadniuk egy hatrozattervezetet, amelynek clja az szaki-sarkvidken tapasztalhat felmelegeds lasstsa. A tervezetben azonban nincs a megfogalmazott clokhoz szksges konkrt cselekvsi terv, a vllalt feladatok felsorolsa s ezek vgrehajtsnak mdja. Nem tartalmazza azt az ltalnos megllaptst sem, hogy drasztikusan cskkenteni kellene az autk s ipari tevkenysg okozta krnyezetszennyezst, pedig e krdsben szmos rsztvev orszg egyetrtett. Tbb kldtt is megjegyezte, hogy a megllapods minden bizonnyal nem lesz hossz let. A vrhat politikai vitk hevben a megegyezs ugyangy felolvadhat, mint az elrejelzsek szerint az szaki-sarkvidk jege.
Elszalasztott lehetsg?
Mindezek ellenre az slakos szervezetek tbbsge elgedett volt, mivel vgre a nemzetkzi politika szintjn is elkerltek azok a problmk, melyek megoldsban a nagy nyilvnossg segtsgkre lehet.
Ezt az optimizmust azonban nem osztjk a krnyezetvd szervezetek. "A jelents felsorolja a vltozsok veszlyes kvetkezmnyeit, amelybl az kvetkezik, hogy ezekre nagyon hatrozott vlaszokat kellene adni. Ez most nem trtnt meg" - nyilatkozta Samantha Smith, a WWF szaki-sarkvidkkel foglalkoz csoportjnak igazgatja. A krnyezetvdk szerint a fejlett szaki llamok egy elgg homlyos tervezetet fogadtak el, s a tancskozs nem volt ms, mint egy elszalasztott lehetsg. Az szaki-sarkvidki llamok kormnyai elszalasztottk a lehetsget, hogy pldt mutassanak s a klmavltozs elleni kzdelem lre lljanak - ll a szervezet kzlemnyben. A WWF a rgi sszes kormnyt srgeti, hogy azok jelents mrtkben cskkentsk az veghzhats gzok kibocstst.
|