*Tudomny* : Apokaliptikus katasztrfa fenyeget |
Apokaliptikus katasztrfa fenyeget
Nagy JJnos 2004.09.29. 16:57
Apokaliptikus, mr egy nemzedknyi idn bell valsznsthet ghajlatvltozst jsolva tmasztotta al a brit kormnyf a fejlett ipari vilg srgs intzkedseinek szksgessgt, kiltsba helyezve, hogy ha kell, a brit kormny j atomermvek ptst is fontolra veszi a krosanyag-kibocsts cskkentse cljbl.
Tony Blair szeptember 14-n, zleti vezetk eltt tartott nagyszabs beszdben kijelentette: Nagy-Britannia, amikor jvre egyszerre tlti be az Eurpai Uni s a ht legfejlettebb ipari demokrcia, valamint Oroszorszg alkotta G8-csoport elnki tisztsgt, a krnyezetvdelmet fogja megtenni a kt elnki idszak f tematikjv, s j G8-megllapodst akar tet al hozni konkrt cselekvsi programokkal.
Kritika az USA-nak
Jllehet a Nyolcak adjk a felmelegedst okoz globlis veghz-hats gzkibocsts 50 szzalkt, a megelzsbe be kell vonni olyan rendkvli energiaigny orszgokat is, mint Kna s India - mutatott r Blair. A brit kormnyf alig burkolt brlattal illette legfbb szvetsgest, az Egyeslt llamokat, felidzve, hogy az amerikai szentus mr vekkel ezeltt 97:0 arnyban vetette el az veghzgzok kibocstsnak visszafogsrl rendelkez Kioti Jegyzknyv ratifiklst. - Ktlem, hogy ez az arny azta radiklisan mdosult volna - mondta a brit miniszterelnk.
Blair szerint Nagy-Britannia mindazonltal bebizonytotta, hogy a krosanyag-kibocsts meredek cskkentse mellett is fenntarthat az erteljes gazdasgi nvekeds. A kormnyf ltal idzett adatok szerint a brit gazdasg teljestmnye 1990-2002 kztt sszesen 36 szzalkkal ntt, s ugyanezen id alatt az veghzhatst okoz gzok kibocstsa 15 szzalkkal cskkent. Tony Blair kijelentette ugyanakkor: a brit kormnynak nem szabad kizrnia j nukleris ermvek ptst, ha ez vlik szksgess a szndioxid-kibocsts visszafogst clz tervek teljestshez. ppen kedden napvilgot ltott tudomnyos szmtsok szerint Nagy-Britanninak a kvetkez 50 vben akr 45 j reaktorra is szksge lehet, ha energiaignyt "tiszta" energiaforrsokbl akarja kielgteni.
Ijeszt adatok
Tony Blair kiemelte: az eddig feljegyzett tz legmelegebb v mindegyike 1990 utn volt, s az elmlt egy vszzadban a Fldn mrt tlagos hmrsklet 0,6 fokkal emelkedett - ez az szaki flteke legdrasztikusabb ghajlat-melegedse tbb mint ezer ve. Egyes elrejelzsek szerint a tengerszint 2100-ra 88 centimterrel emelkedik majd, mintegy 100 milli ember lakhelyt fenyegetve. Csak Eurpban a 2002-es radsok 16 millird dollr krt okoztak. A tavalyi eurpai hhullm 26 ezer ember id eltti hallhoz vezetett, s 13,5 millird dollr krt okozott. Az elrejelzsi modellek szerint 2040-re minden msodik v mg 2003-nl is melegebb lesz - idzte a tudomnyos adatokat a brit kormnyf.
|